• 1401/01/16 - 12:03
  • 67
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
در دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.

نشست علمی؛جایگاه جهاد تبیین در جنگ شناختی

جنگ شناختی یعنی اینکه دشمن می آید در حوزه ادراک و شناخت افراد کار می کند یعنی با ابزار رسانه می‌آید در باورها و اعتقادات و اهداف و ارزشها و مفاهیم و ابزار شما خلل ایجاد می کند.شکل تکامل یافته ی جنگ نرم است، جنگ شناختی است و این جنگ متکی بر زیر ساخت رسانه های نوین سایبری است...

 به گزارش ایحا از آمل، نشست علمی؛جایگاه جهاد تبیین در جنگ شناختی، در تاریخ  ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ از سوی انجمن علمی دانشجویی دانشکده علوم قرآنی آمل با همکاری انجمن های علمی دانشجویی شاهرود،سبزوار، مشهد و خوی، با ارائه آقای دکتر داود صائمی؛ استادیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و عضو هیئت علمی دانشکده علوم قرآنی شاهرود برگزار شد.

 

دکتر صائمی بیان کردند: کلمه ی جهاد، معمولا در مقابل دشمن تلاش کردن است. یعنی یک دشمنی وجود دارد و شما دارید با آن دشمن جهاد می کنید.یک موقع جهاد شما، جهاد سخت است و اسلحه به دست می‌جنگید و جهاد و تلاش میکنید و یک موقع جهاد، جهاد نرم هست.ما ۴ مرحله جنگ را پشت سر گذاشتیم و به اینجا رسیده ایم: ۱. جنگ سرد   ۲. جنگ سخت    ۳. جنگ نیمه سخت    ۴. جنگ نرم یکی از شاخه های جنگ نرم، این اتفاقی است که ما الان درگیر آن هستیم و آن جنگ شناختی می باشد.

وی افزود:جنگ شناختی یعنی اینکه دشمن می آید در حوزه ادراک و شناخت افراد کار می کند یعنی با ابزار رسانه می‌آید در باورها و اعتقادات و اهداف و ارزشها و مفاهیم و ابزار شما خلل ایجاد می کند.شکل تکامل یافته ی جنگ نرم است، جنگ شناختی است و این جنگ متکی بر زیر ساخت رسانه های نوین سایبری است. دشمن یواش یواش در رسانه یک کاری میکند که شما ارزشهایتان را از یاد ببرید و آن را به ضد ارزشها تبدیل کنید.

ایشان  اظهار کردند:یکی از عرصه های مهم، این جنگ شناختی هست و باید جهاد تبیین در کنارش بیاید تا کامل شود و اثر بخش شود.مقام معظم رهبری فرموده اند: در این جهادی که وجود دارد، در این جنگ بی امانی که وجود دارد، بین اسلام و کفر، بین حق و باطل، بین روایت دروغ و حقیقت، این جنگی است بین اینها. ما در کجای این جبهه قرار داریم و حضور داریم.این مطالبه گری رهبری است. از من و شما مطالبه می‌کند. محل اعرابی من و شما باید در این جبهه مشخص بشود، جبهه کفر و جبهه حق.حضرت آقا نگفتن فقط مسولین، گفتن همه. حکم جهاد دادن، جهاد تبیین.تنها عنصری که امروز کارگشا هست، همین نکته هست که نکات و شبهات را بیان کنیم و روشن کنیم و روشنگری کنیم.

صائمی افزود: هرکس به اندازه خودش در این جهاد باید شرکت کند. الان همه ی ما در این جهاد مکلّف هستیم و باید ورود کنیم و حرکتی را در جهت پیشبرد اهداف اسلام و نظام انجام دهیم.حضرت آقا فرموده اند: جهاد تبیین یک فریضه قطعی و یک فریضه فوری است و هرکسی که می تواند باید اقدام کند.ولی جامعه فرمودندجهادتبیین. یعنی ما وظیفه مان هست که ورود کنیم و نگذاریم بیش از این دشمن جلو بیاید.جنگ شناختی یک ویژگی دارد، اینکه خود شخص متوجه نمیشود که به او دارد شلیک می شود و متوجه تغییر رفتار خود نمی شود و پس از یک گذر زمانی متوجه می‌شود که اعتقادات و باورها و ارزشهایش را از او گرفته اند و موقعی بیدار می‌شود که کار گذشته است و تمام شده است.

 صائمی بیان کرد: راهکار مقابله با جنگ شناختی یا جنگ ادراکی چیست؟ یکی از مهمترین راهکار های مقابله، بصیرت است، بصیرت دینی داشتن، یعنی هوشیاری توأم با مطالعه ی مبانی. مبانی یعنی آنچه که اعتقادات و باورهای ما بر روی آن سوار است.دشمن ما، در اصل دشمن تفکر ما منظور است. که تفکر ما کلّی دشمن دارد.

یکی از بزرگترین دشمن ما بر اساس آیات قرآن، یهود است.چرا دشمن ما در این جنگ شناختی ورود کرده است چرا دشمن با این مدل از جنگ به سمت ما آمده است؟ ۳ دلیل میشمارم: ۱. جنگ شناختی وحدت شکن است.

۲. جنگ شناختی برای دشمن ما کم هزینه است و نیاز به پایگاه نظامی و اسلحه و... ندارد و نیاز به چند آدم متبحّر در فضای مجازی و در محتوا دارد که استخدام میکند. و در مبانی من و شما ایجاد شبهه و خلل می کنند.

۳. دستاوردهای جنگ شناختی، خیلی خیلی خیلی بیشتر هست.

 وی در پایان افزود: امورات زندگی ما با فضای مجازی عجین شده است و نمیتوانیم جدا کنیم ولی بیاییم مدیریت شده به فضای مجازی ورود کنیم.ابزار رسانه و فضای مجازی به عنوان تجهیزات نظامی دشمن کار می کند و اگر جلوی این جنگ شناختی نایستیم و جلوی آن را نگیریم، مطمئن باشید دشمن پیروز میشود ولی اگر قیام کنیم و جهاد و تلاش کنیم، ان شاءالله ما در این جهاد پیروز خواهیم شد.آیه قرآن میگوید: (فضّل الله المجاهدین علی القاعدین اجرا عظیما: اگر اهل جهاد باشید، خدا یک پاداش خیلی بزرگی برای ما تهیه کرده و برایمان پیش بینی کرده که این را به ما بدهد.)لذا، جزء قاعدین نباشیم و جزء قائمین باشیم و اهل مجاهدت و تلاش بر علیه دشمن باشیم.

  • گروه خبری : اخبار روز دانشکده,اطلاعیه های دانشجویی، فرهنگی، آموزشی
  • کد خبر : 6386
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید