• 1401/03/09 - 11:56
  • 24
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
در دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.

کارگاه دانشجویی روانشناسی؛ بررسی طلاق عاطفی بین زوجین

مهم ترین اصل در خانواده اعتماد به نفسی است که خانواده برای فرزندان ایجاد میکنند تا روابط سالم ایجاد شود..

 به گزارش ایحا از آمل ،کارگاه دانشجویی روانشناسی؛ بررسی طلاق عاطفی بین زوجین》از سوی انجمن علمی دانشجویی دانشکده علوم قرآنی آمل، با ارائه سرکار خانم زهرا هاشمی؛ روانشناس و مشاور بالینی کودک و نوجوان و سرکار خانم شیدا فدایی یکتا؛ روانشناس و مددکار اجتماعی  برگزار شد.

در ابتدا خانم هاشمی با حدیثی از پیامبر اسلام (ص)بیان کرد: در اسلام هیچ بنایی نزد خداوند محبوب‌تر و ارجمندتر از ازدواج نیست.ازدواج یعنی اتحاد یک زن و مرد که به صورت دائمی و انحصاری نسبت به همدیگر متعهد میشوند ازدواج یعنی دونفر باهم تعهد میبندن که به عشقشون پایدار باشند تمامی مسؤلیتهای زندگی را بین خودشان تقسیم کنند، حالا یکسری از ازدواج ها متاسفانه ناسالمه ، به دلایل مختلفی شکل می گیرد که یکی از آن دلایل گریز از تنهایی می باشد.

 وی افزود: گاها ما مراجعه کنندگانی داریم  تو خانواده به دلایل مشکلات زیاد از درون حس تنهایی می کنند تصمیم می گیرند ازدواج کنند خلأ درونی خودشان را با بودن در کنار شخص دیگر جبران کنند یا گاها افرادی را داریم که به خاطر حرف مردم ازدواج میکنند حتی معیار و علاقه ای به ازدواج ندارند. یکی دیگر از ازدواج های ناسالم برای رفع نیاز مالی بوده، یا ازدواج تحمیلی بوده به دلایل شرایط سخت زندگی مجبور به ازدواج شده اند ، یا یه سری ازدواج برای رفع نیاز جنسی بوده ، یا به خاطر چشم و هم چشمی بوده است.

در ادامه خانم فدایی یکتا افزودند: بدون شک یکی از مهم ترین آسیب های جامعه ما فاصله گرفتن و سرد شدن مطلق از روابط شیرین خانوادگی  هست، با گذشت زمان این فاصله ایجاد می شود. مهم ترین اصل در خانواده اعتماد به نفسی است که خانواده برای فرزندان ایجاد می کنند تا روابط سالم ایجاد شود ، در مورد شک یا شکاک بودن همه به خانواده بر می گردد به تعبیری خیانت در خانواده از سمت پدر و مادر یا خیانت از سمت جنس مخالف در روابط عاشقانه. وقتی یک خانواده فرزندان سالم پرورش دهد میزان اعتیاد آن خانواده پایین می آید میزان بزهکاری و فساد کاهش می یابد . در همه نقاط دنیا ماهیت نظام خانواده مؤلفه کلیدی و تعیین کنندست.و اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم سعادت یک جامعه در گرو سلامت یک خانوادست.

وی در پایان بیان کرد: تجربیات نشان داده که مصاحبه ای که با افراد آسیب دیده از مواد و سایر صدمات روحی و جسمی انجام شده این است که همه از خلأ های ایجاد شده از سمت خانواده بوده که اینطوری جبران کرده اند. وقتی در خانواده ای عشق و صمیمیت در بین والدین  باشد فرزندانی با عشق و با صمیمیت و با عزت نفس رشد می کنند و بالعکس .  در نتیجه فرزندان این خلا ها و کمبود محبت را در سایر افراد جامعه پر می‌کنند .

 

  • گروه خبری : اخبار روز دانشکده
  • کد خبر : 6670
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید