• 1400/10/01 - 13:03
  • 20
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
در دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.

نشست علمی نقد و بررسی کتاب ، تحت عنوان "نقد وبررسی کتاب تاریخ قرآن"

در بحث نزول در 27رجب و یا شب قدر ارائه بحث دیدگاه های خاصی ارائه شد...

به گزارش ایحا از آمل، نشست علمی نقد و بررسی  کتاب ، تحت عنوان  "نقد وبررسی  کتاب تاریخ قرآن" از نویسندگان محترم دکتر ربیع نتاج ودکتر جواد فرامرزی  با حضوراساتید  محترم و دانشجویان به مناسبت هفته پژوهش  به صورت مجازی  در دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.

در ابتدا دکتر جواد فرامرزی عضوهیات علمی دانشگاه علوم ومعارف قرآن کریم،  نویسنده کتاب  نکاتی را  در معرفی اثر و فصول مختلف آن بیان نمودند ، و این اثر خود را نیازمند نقد دانستند.

دکتر سید عبد الله اصفهانی معاون دانشکده بعد از بیان کلیاتی در نقد این کتاب بیان کردند: مطالبی در نقد صوری و محتوایی کتاب مطرح نمودند از جمله :

1- ترتیب مطالب را متناسب ندانسته  وآن را مطابق ترتیب مطالب در سایر کتب  نوشته شده در این باب ندانستند .

2- با توجه به اینکه پدیده وحی صوت وکلام است بحث از کتابت  وخط در حجاز در فصل سوم که از وحی بحث کردند تناسبی ندارد.

3- در فصل چهارم بحث امی بودن پیامبر ص را که مربوط به بحث نبوت است ذکر کردن در حالی که دیگران غیر از حجتی چنین نکردند .

وی گفتند در بحث کاتبان وحی بحث لهجه نیز باید مطرح می شد که طرح نشد ه است.

 دکتر سید معصوم حسینی رییس دانشکده به عنوان ناقد دوم بیان کردند : که مطالب داری نوع آوری نیست و ضمناً چنین کتابی شایسته نیست که در آن  تست آزمون قرار داده شود والبته در پایان اکثر منابع را هم غیر مرتبط با موضوع تاریخ قرآن دانستند و گفتند اساساً در چاپ کتاب، شناسنامه کتاب نکات لازم مراعات نشده است و مقدمه کامل نیست، پیشینه ذکر نشده است، نتایجی که در پایان فصول آمده مستند نیست.

 نقد دیگر دکتر حسینی این بود که کتاب از جامعیت برخوردار نیست ومطالب لازم مثل آغاز وحی و زمان وحی و.. را ذکر نکرده است، از طرفی با اینکه نوشتند که ما نگاه جدید تری به موضوع داریم معلوم نشد کجاست؟ در پایان گفتند آیا با نوشتن این کتاب به اهدافی که داشتند رسیدند؟

 

آقای جواد فرامرزی درپاسخ به نقد های دکتر اصفهانی گفتند ضمن پذیرش برخی از ایرادات از اینکه ترتیب مطالب شبیه با کتب دیگر نیست موضوع را نوعا سلیقه ایی دانست دکتر فرامرزی در پاسخ برخی نقد ها فرمودند در بحث نزول در 27رجب و یا شب قدر ارائه بحث دیدگاه های خاصی ارائه شد  وایشان در راستای ایرادات صوری گفتند  ناشر در شهرستان ها خیلی حرفه ایی نیستند لذا کار گرافیکی خوبی نشد.ایشان در پذیرش برخی از نقد ها گفتند به جهت تعجل در چاپ کتاب جهت ارائه در مصاحبه پذیرش مقطع دکتری برخی از امورد مورد دقت قرار نگرفت .

فرامرزی در  پاسخ به نقدهای دکتر حسینی گفتند: البته که برخی نقد ها وارد هست وما خود در نظر داشتیم که در چاپ های بعدی برطرف کنیم.سپس در مستند نبودن نتیجه فصل گفتند نیجه حاصل بیست صفحه مطالب قبل است ودرمطالب قبل استناد دادیم.

 ایشان در ادامه گفتند که ما مختصری از پیشینه را در مقدمه ذکر کردیم گفتیم که اولین نفر در بین مستشرقین چه کسی بوده است .

دکتر سید قاسم حسینی به عنوان مدیر مطالبی را در این نشست ایراد کردند ازجمله اینکه برخی از نقدها وارد است ولی برخی نقد ها وارد نیست مثل اینکه در پایان هر فصل داشتن نتیجه این از امتیازات این اثر هست و نوشتن این اثر تخصصی برای 12 سال قبل ودوره ایی است که نویسنده دانشجوی دکتری بودند، جسارت نوشتن چنین اثری خود از امتیازات این اثر هست وایشان از اینکه نکات مثبت ذکر نشد را برخواسته از آن دانست که اساساً فلسفه جلسات نقد ذکر نکات مثبت نیست والا این اثر  دارای نکات مثبت فراوانی است. وضمن پذیرش برخی از نقدها فرمودند دقت های علمی ناقدن محترم بیشتر جنبه های شکلی بوده وجنبه محتوایی به جهت ضیق وقت به صورت جدی مورد نقد قرار نگرفته است.

 

  • گروه خبری : اخبار روز دانشکده
  • کد خبر : 5939
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید