• 1401/01/28 - 11:54
  • 34
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

نشست علمی «سیمای امام حسن (علیه السّلام) در قرآن کریم» در آمل برگزار شد

نشست علمی «سیمای امام حسن (علیه السّلام) در قرآن کریم» از سوی انجمن علمی دانشجویی دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.

 به گزارش ایحا از آمل، نشست علمی «سیمای امام حسن (علیه السّلام) در قرآن کریم» با ارائه دکتر محسن رجبی قدسی ؛ عضو هیئت علمی و استادیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد.

دکتر رجبی قدسی بیان کرد: همانطور که در روایات مستحضر هستید، کل قرآن  بیانگر سیمای تابناک ائمه معصومین (علیهم السّلام) و پیامبر اکرم(صلوات الله علیه) است . ولادت امام حسن مجتبی (علیه السّلام) در مدینه و در سال سوم هجری در ماه رمضان بوده است.در مورد میلاد حضرت زهراء (سلام الله علیها) اختلاف نظر وجود دارد و در بین علمای شیعه، پنجم بعثت بیشتر شهرت دارد. و اگر بخواهیم بین گزارشات تاریخی و روایات جمع بندی کنیم، ایشان در زمان تولد امام حسن مجتبی (علیه السّلام)، ۱۹ یا ۲۰ سال داشتند.

وی افزود: از بین تمام آیات قرآن، ۳ آیه را در سوره انسان‌ و سوره احزاب و سوره آل عمران انتخاب کرده ایم که خدمت شما ارائه کنیم .سوره انسان، ۳۱ آیه دارد و به دو واحد موضوعی تقسیم می‌شود.در واحد اول، از آیه ی ۵ تا ۲۲ این قسمت را میتوانیم سوره ابرار بنامیم، چون فقط در وجه ابرار سخن می‌گوید. ابرار در آخرت و قیامت از جام هایی می‌نوشند که  آن جام ها نوشیدنی شان با کافور آمیخته شده است. اینها در دنیا به نذرشان به صورت کامل وفا کرده‌اند. و( یطعمون الطّعام علی حبّه) خالص برای خداوند انجام می‌داده اند. اینها در قبال کار مثبتی که انجام داده اند، هیچگاه انتظار تشکر و سپاس گذاری و جزاء از دیگران از جمله مسکین و یتیم و اسیر نداشتند و فقط به خاطر رضایت خدا این کارها را انجام داده اند.

دکتر رجبی گفت: وقتی سراغ روایات سبب نزول و شأن نزول ذیل این آیه میرویم، بیش از ۳یا۴ روایت داریم. علی ابن ابراهیم قمی به عنوان محدّث و مفسّر بزرگ سده‌ی چهارم هجری میگوید، این آیات ۲۲ گانه ابرار که در دل سوره انسان قرار دارد و در وصف ابرار هست، این در وصف هر مؤمنی هم صادق است که مانند مولا علی (علیه السّلام) و اهل بیت پیامبر اکرم (علیهم السّلام) عمل کنند.

رجبی در ادامه بیان کرد: یوفون بالنّذر در این سوره معنایش چیست؟ نذر در قرآن اعم از نذر فقهی هست که ما با آن آشنا هستیم. نذر در قرآن و به ویژه در سوره انسان، به معنای احساس مسئولیت و داشتن حس مسئولیت نسبت به هرگونه مشکل و نیازی که در جامعه میبینیم، هست. بنابراین، منذران کسانی هستند که نسبت به مشکلات موجود در جامعه و نسبت به نیاز نیازمندان، خودشان را جدای از مسئولیت نمی‌بینند و در حدّ توان و وسع خود در رفع آن مشکل اقدام می‌کنند و فقط برای رضای خدا انجام می‌دهند. امام حسن (علیه السّلام)، منذر هستند و نسبت به  مشکلات موجود در جامعه قیام می‌کنند.بخشش ها و کرم ها و رفع مشکلاتی که امام حسن (علیه السّلام) نسبت به مشکلات مردم دارند، خیلی زیاد هست.

 وی با اشاره  به آیه ۳۳ سوره أحزاب اظهار کرد:  خود سوره احزاب هم سی و سومین سوره محسوب می‌شود. و این آیه ای است که در شأن اهل بیت (علیهم السّلام) از جمله امام حسن مجتبی (علیه السّلام) نازل شده است. { انّما یرید الله لیذهب عنکم الرّجس اهل البیت و یطهّرکم تطهیرا }: خداوند بزرگ اراده‌ کرده است که رجس را از اهل بیت (علیهم السّلام) دور گرداند و آنها را مطهّر و پاکیزه بگرداند.مطابق این آیه، خداوند بزرگ اراده‌ کرده است که رجس و پلیدی را از اهل بیت (علیهم السّلام) دور گرداند.رجس، هر نیّت و گفتار و رفتاری که خداوند آن را نمی‌پسندد و دوست ندارد و موجب آلودگی انسان می‌شود.دور شدن رجس از اهل‌ بیت (علیهم السّلام)، از لباسشان گرفته تا همه رفتار و گفتار و سیره آنها.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در پایان گفت: سوره بعدی، سوره آل عمران آیه ۶۱ است که به آیه مباهله معروف است درسهای فراوان می‌توان از آیه مباهله گرفت که یک درس بزرگ در اینجا می گوییم و این است که مباهله، ما را از فضاهای مجادله و بگو مگو دور می‌کند.

 

  • گروه خبری : اخبار روز دانشکده,اخبار
  • کد خبر : 6463
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید