• 1401/01/21 - 10:52
  • 46
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
در دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.

نشست علمی؛ «آرامش و سکون در کنار انس با قرآن کریم»

ایمان به قرآن، اصلی ترین بخشی از اندیشه و باور دینی هر مسلمان است...

نشست علمی؛ «آرامش و سکون در کنار انس با قرآن کریم»، در روز شنبه مورخ ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ از سوی انجمن علمی دانشجویی دانشکده علوم قرآنی آمل ، با ارائه خانم دکتر سیده مریم موسوی؛ مدرس دانشگاه، دکتری الهیات و معارف برگزار شد.

خانم موسوی بیان کردند: یکی از عواملی که باعث می‌شود که آدمی دینش محفوظ بماند و سعادت دنیا و آخرت را داشته باشد، انس با قرآن کریم است. اینکه آدم باید نسبت به قرآن شناخت داشته باشد و علاوه بر شناخت، ارتباط داشته باشد و علاوه بر ارتباط، انس هم داشته باشد و رفیق قرآن باشد.پیغمبر اسلام(صلوات الله‌ علیه) میفرمایند:( اگر می‌خواهید که سعادتمند در دنیا زندگی کنید و مثل شهید از دنیا بروید، با قرآن مأنوس باشید).

ایشان افزود: در این سرزمینی که ما زندگی می‌کنیم، عوامل رنگارنگ کم نیستند و محرّک های پر جاذبه ای که آدم ها را از هویت انسانی و آن گوهر اصلی اش غافل می‌کند و در بن بست های تاریک دنیاگرایی به سراپای فریبنده ی مادّی مشغول می‌کند.حالا این عوامل رنگارنگ و محرّک های پر جاذبه می‌تواند در حوزه فردی و هم در حوزه اجتماعی باشد. در حوزه ی فردی، ما انسانها یک سری از عوامل چون: بد خلقی ها، سوء ظنّ ها، حسادت ها، خودپسندی ها، بدزبانی ها، افراط و تفریط ها، همه‌ی این‌ها بخشی از هویت انسانی ما را به خطر می اندازد.

وی اظهار کرد: ما انسان ها طبعا اجتماعی آفریده شده ایم و در حوزه ی اجتماعی هم، برخی از عواملی چون: سودجویی ها، خیانت ها، منفعت‌طلبی ها، فریب ها، هوس بازی ها، اینها مسائلی هستند که فضای زندگی ما را به ابتذال و پوچی می‌کشاند. ما چه کار باید بکنیم که خودمان را از این فتنه ها رهایی دهیم؟ فتنه هایی که ما را از رسیدن به حقیقت باز می‌دارد.پیامبر رحمت (صلّی الله علیه وآله وسلّم)، ایشان چون طبیبی درد آشنا و پدری مهربان، ما را به قرآن دعوت می‌کند و تمسّک به این نسخه ی شفا بخش را رمز رهایی از فتنه ها میداند و می فرمایند : ( ای مردم! هنگامی که فتنه ها چون شب تار، شما را فرا گرفت، شما به قرآن روی بیاورید که قرآن شفاعت کننده ای است که شفاعتش پذیرفته است و گزارش دهنده ای هست که گزارشش، تصدیق شده و هرکس که قرآن را پیشوای خودش قرار بدهد، آن را به جایگاهی امن و آسایش می‌رساند. و هرکس که قرآن را پشت سر خود قرار دهد، اینجاست که او را از آرامش دور می‌کند و به دوزخ می‌کشاند).ما می‌خواهیم بدانیم که تمسّک به قرآن، دریچه ای از ملکوت را برای آدمیان باز می‌کند و آنها را از دام غفلت ها و اسارت فتنه ها، رهایی میدهد.

امام سجّاد( علیه السّلام )، قرآن را بهترین انیس خود می‌داند و می فرمایند:( اگر همه ی مردم از شرق تا غرب بمیرند، و من وقتی قرآن را داشته باشم، هیچ هراسی ندارم). ایمان به قرآن، اصلی ترین بخشی از اندیشه و باور دینی هر مسلمان است.

خانم دکتر موسوی در پایان افزودند: آیا ما آشنایی مان یک آشنایی عمیق با معارف دینمان هست؟ قرآن که وضعش اینطور هست، نهج البلاغه که از دولت مبارک حضرت امیرالمؤمنین (علیه السّلام) بیرون آمده، خیلی غریب هست. صحیفه سجادیه از نهج‌البلاغه، غریب تر هست. ما بیاییم انس خود را با قرآن و نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه برقرار کنیم.همین که در کنار قرآن می نشینیم، آرامش داریم. حضرت امیرالمؤمنین (علیه السّلام) می فرمایند: (خانه ای که در آن قرآن قرائت میشود و ذکر خدای عزّوجلّ در آن گفته میشود، برکت آن خانه زیاد می‌شود و ملائکه در آن خانه حضور پیدا می‌کنند و شیاطین از آن بیرون می‌روند).ما باید برای قرآن وقت بگذاریم و با وقت گذاشتن برای قرآن،  در حقیقت داریم به خودمان لطف می کنیم و برای خودمان داریم آسایش و آرامش و راحتی را فراهم می کنیم وگرنه خداوند نیازی ندارد.

  • گروه خبری : اخبار روز دانشکده
  • کد خبر : 6400
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید