• 1400/01/22 - 11:34
  • 192
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

برگزاری کارگاه روش شناسی مطالعات در حوزه قرآن و حدیث با موضوع "روش تاریخی" در دانشکده علوم قرآنی آمل

کارگاه روش شناسی مطالعات در حوزه قرآن و حدیث با موضوع "روش تاریخی" در دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.

 

جلسه کارگاه روش شناسی مطالعات در حوزه قرآن و حدیث با موضوع "روش تاریخی" از سوی انجمن علمی دانشجویی دانشکده علوم قرآنی آمل با ارائه دکتر جواد فرامرزی؛ استادیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به صورت زنده و به مدت ۱۲۰ دقیقه در سامانه ادوب کانکت با حضور دانشجویان محترم قرآنی برگزار شد.
دکتر فرامرزی بیان داشت: از قرن چهارم و اوج گیری تمدن اسلامی تا قرون میانه اسلامی و خصوصاً در دوران صفویه، شاهد آثار فاخری از مسلمانان در زمینه احیاء تفکر شیعی بودیم. در حوزه حدیث و تفاسیر روایی و فلسفی، آثار گران قدر و بی نظیری وجود دارد و تا عصر معاصر مانند "هانری کوربن" پژوهشگر برتر فرانسوی که آثار بسیاری از او در موضوعات فلسفی، عرفانی و شیعه شناسی ترجمه شد.
استادیاردانشکده علوم قرآنی آمل افزود: اگر فردی می خواهد در زمینه متون اسلامی و قرآن و حدیث مطالعاتی داشته باشد، باید یک روش مطالعاتی مشخص را انتخاب نماید. در حوزه مطالعات اسلامی، روش های گوناگونی وجود دارد که با دنبال کردن این روش ها می توان برخی از مفاهیم مغفول مانده در قرآن و حدیث را کشف نمود که این امر، موجب تقویت اعتقاد به قرآن و علوم ائمه (ع) خواهد شد.
وی افزود: یکی از روش های مطالعات دینی، روش تحلیلی تاریخی نام دارد و از جمله مولفه های آن، بررسی روزگار مولف و تاریخ نگارش متن است. بر اساس این مبنا، هنگامی که پژوهشگر به تحلیل متون دینی مثل نهج البلاغه، قرآن و یا هر کتاب دیگری می پردازد، باید پیش زمینه های تاریخی آن متن را در نظر داشته باشد.
وی همچنین بیان کرد : در خصوص روش تحلیل تاریخی سوره های قرآن، باید زمینه ها و روزگار نزول آن ها را مدنظر قرار داد. به عنوان نمونه از آن جایی که حدود ۹۰ سوره، در مکه نازل شد، باید به تاریخ دوران مکی و مراحل دعوت پیامر (ص) در دوران ۱۳ ساله اشراف داشت.
دکتر فرامرزی به بحث تحلیل تاریخی روایات و ادعیه هم اشاره داشته و افزود: جهت تحلیل روایات، باید مکاتب حدیثی شیعه را مورد بررسی قرار داد از جمله در قرن چهارم که دو مکتب حدیثی قم و بغداد سرآمد سایر مکاتب بود. همچنین در خصوص ادعیه نیز باید زمینه صدور آن ها را درنظر گرفت.
فرامرزی اظهار کرد: از دیگر مولفه های روش تحلیل تاریخی آن است که پژوهشگر هنگام بررسی متون دینی، اساتید مولف آن متن و ریشه های اندیشمندی و مکتب فکری آنان را مورد توجه قرار دهد.
در پایان جلسه دانشحویان محترم سوالات خود را مطرح و آقای دکتر فرامرزی نیز پاسخ دادند.

  • گروه خبری : اخبار روز دانشکده,فناوری,روابط عمومی,آموزش,پژوهش,اطلاعیه های دانشجویی، فرهنگی، آموزشی
  • کد خبر : 4969
کلمات کلیدی