• 1400/02/18 - 10:27
  • 106
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

برگزاری نشست علمی با موضوع "بیان سرخط‌های کلی درون‌مایه‌های مشترک قرآن کریم و کتاب مقدس" در دانشکده علوم قرآنی آمل

نشست علمی از سوی انجمن علمی دانشجویی دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.

 

نشست علمی با موضوع "بیان سرخط‌های کلی درون‌مایه‌های مشترک قرآن کریم و کتاب مقدس" از سوی انجمن علمی دانشجویی دانشکده علوم قرآنی آمل با ارائه آقای دکتر محمدعلی دیانی؛ دانش آموخته دکتری ادیان و عرفان به صورت زنده و به مدت ۹۰ دقیقه در سامانه ادوب کانکت با حضور دانشجویان محترم علوم قرآنی و تفسیر قرآن برگزار شد.
دکتر دیانی بیان داشت: دو دسته کلی دین وجود دارد: ادیان ابراهیمی که شامل یهودیت، مسحیت و اسلام است و ادیان غیر ابراهیمی که مابقی ادیان مانند زرتشت، بودا، هند، سرخ‌پوستی، خاور دور مانند چین و ژاپن و ادیانی از این دست را شامل می‌شود و علت این تقسیم بندی آن است که ادیان ابراهیمی، به شخص حضرت ابراهیم(ع) متصل می‌گردد.
وی گفت: بهترین مبنا برای شناخت سرخط‌های مشترک ادیان ابراهیمی، متون دست اول به‌جامانده از این آیین‌هاست. در دین اسلام، قرآن کریم کتابی است برای هدایت انسان‌ها که دارای ۱۱۴ سوره مکی و مدنی بوده و تاکنون در دو مکتب تشیع و تسنن، شروح و تفاسیر زیادی بر آن نگاشته شده است. کتاب تورات (عهد عتیق)، فصل‌الخطاب یهودیان است و اناجیل چهارگانه (عهد جدید) نیز کتاب مسیحیان.
یهودیان، تعلق خاطری به انجیل‌ها نداشته و الزامی به پذیرش آن ندارند اما هر مسیحی ملزم است هم تورات (عهد عتیق) و هم انجیل‌ها (عهد جدید) را بپذیرد.
وی در خصوص بخش‌های مختلف کتب عهد عتیق و عهد جدید اظهار داشت: عهد عتیق، شامل ۳۹ کتاب بوده که به سه بخش کلی تقسیم می‌شود:
الف. تورات و تاریخ،
ب. حکمت‌ها، مناجات‌ها و اشعار،
ج. پیشگویی‌ها.
عهد جدید نیز شامل ۲۷ کتاب است:
الف. چهار کتاب آن با نام اناجیل اربعه: متّی، مرقس، لوقا و یوحنّا،
ب.کتاب در شرح حال رسولان به ویژه پولس رسول،
ج.۲۱ کتاب از نامه‌های رسولان به مناطق مختلف،
د. یک کتاب با عنوان مکاشفه یوحنّای رسول.
باید توجه داشت که کتاب مقدس، مجموع کتب عهد عتیق و عهد جدید است.
دکتر دیانی در ادامه به فصل مشترک میان ادیان ابراهیمی اشاره داشته و تصریح کرد: یکی از محورهای بنیادین میان این سه دین، مفهوم خداست که دو نگاه کلی به خدا در آن‌ها وجود دارد: الف.نگاه تشبیهی و انسان‌وار
ب. نگاه تنزیهی و دست‌نیافتنی نسبت به خداوند که این هردوی دیدگاه‌ها در چند آیه از قرآن کریم، تورات و اناجیل قابل پی‌جویی است.
همچنین صفات خداوند مانند رحمت، قدرت مطلق، داور عادل، صاحب اسماء، وحدانیت، تغییرناپذیری، سرمدیت و حی و حاضر بودن در هر سه کتاب؛ به ویژه قرآن و تورات بحث شده است.
وی افزود: مفهوم آفرینش، قائل‌بودن به وجود فرشتگان و جنیان و شیاطین، اسامی پیامبران، وحی، حکمت، نور و حقیقت، شناخت آخرت و بازگشت به سوی خدا در روز رستاخیز، بهشت و جهنم و سعادت اخروی از دیگر درون‌مایه‌های مشترک میان سه کتاب تورات و انجیل و قرآن است. همچنین مباحث فقهی به عنوان قانون شریعتی و مباحث سلوکی و عرفانی به عنوان قانون طریقتی، در این کتب به طور مشترک وجود دارد.
قابل ذکر است که در پایان این نشست علمی به سوالات دانشجویان پاسخ داده شد.

  • گروه خبری : اخبار روز دانشکده,فناوری,روابط عمومی,آموزش,پژوهش,اطلاعیه های دانشجویی، فرهنگی، آموزشی
  • کد خبر : 5003
کلمات کلیدی