• 1400/07/20 - 09:47
  • 1
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
در آمل،

پایان نامه « آسیب شناسی فرهنگی رفتارهای جوانان با رویکردی بر سبک زندگی اسلامی » دفاع شد

پایان نامه قرآنی در مقطع کارناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی آمل دفاع شد.

برگزاری جلسه دفاعیه پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی آمل

جلسه دفاعیه دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی آمل با عنوان « آسیب­شناسی فرهنگی رفتارهای جوانان با رویکردی بر سبک زندگی اسلامی » برگزار شد.

 

به گزارش ایحاء از آمل، جلسه دفاعیه دانشجو  آرزو اسمعیل کردی  رشته تحصیلی علوم قرآنی مقطع کارشناسی ارشد با عنوان « آسیب­شناسی فرهنگی رفتارهای جوانان با رویکردی بر سبک زندگی اسلامی » با راهنمایی دکتر سید معصوم حسینی و داوری دکتر جواد فرامرزی با درجه عالی در دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.


در بخشی از این پایان نامه می خوانیم:


امروزه با توجه به پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات و اهمیت وجود نسل جوان که بیش ترین قشر جامعه را تشکیل می دهد،در مسیر اعتلای تمدن جوامع اسلامی،آگاهی از آسیب های فرهنگی در رفتارهای جوانان از اهمیت والایی برخوردار است.چرا که جوانی دوران سرور و شادمانی،قوت و قدرت،نشاط و امید،کاروکوشش و شور و هیجان است لذا با تقلیدهای نسنجیده، از فرهنگ غربی، از خود بیگانگی و کم رنگ شدن هویتی بیش تر در معرض آسیب های فرهنگی قرار گرفته اند از آنجا که آیات قرآن و گفتار اهل بیت(ع) سرشار از موضوعات فرهنگی می باشد و باتوجه به جایگاه والای آن و اهمیت فرهنگ در اسلام، شناسایی آسیب های فرهنگی اهمیت بسزایی دارد و با شناسایی آن، می توان زندگی جوانان را براساس سبک زندگی اسلامی هدایت کرد زیرا حضور قرآن در عصر حاضر،جوامع اسلامی را از تهاجم فرهنگی در امان می دارد.پرسش اصلی در پژوهش حاضر آنست که بر اساس سبک زندگی اسلامی،آسیب های فرهنگی که جوانان با آن مواجه هستند،چیست؟ و چگونه بر رفتارهای جوانان اثرگذارند؟ برای برون رفت از این آسیب ها چه باید کرد؟تحقیق حاضر پژوهشی کاربردی و بر مبنای روش توصیفی-تحلیلی است که تلاش در جهت شناسایی آسیب های فرهنگی در رفتارهای جوانان بر اساس سبک زندگی اسلامی است.یافته­های پژوهش حاکی از آن است  که سبک زندگی با رویکرد  اسلامی را می­توان به عنوان یکی از عوامل اصلی در جهت پیشگیری از گرفتار شدن جوانان به آسیب­های فرهنگی به شمار آورد.اسلام با مکانیزم­های گوناگون مانند:مثبت­نگری و توکل به خدا، داشتن امید و انگیزه، ایجاد محیط­های اسلامی از هر نظر همچون محصولات پوششی، غذایی و ... مورد تایید اسلام، همچنین با تبیین معنای زیبای زندگی و نجات جوان از راه بی­انتهای زرق و برق مادی و با تغییر سبک زندگی براساس اسلام و دین می­تواند در رفتارهای جوانان نقش موثری داشته باشد. در نتیجه سبک زندگی در پرتو اسلامی می­تواند آرامش ، تعالی و تکامل را برای همگان بخصوص نسل جوان به ارمغان خواهد آورد.

مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از:


1) نقش شبکه­های اجتماعی مجازی بر فرهنگ و اعتقادات جوانان بر اساس سبک زندگی اسلامی چگونه است؟

2) نفوذ اندیشه­های بیگانه چگونه موجب آسیب به رفتار­های جوانان بر اساس سبک زندگی اسلامی شده است؟

3) تجمل­گرایی و دوری از ساده­زیستی چگونه موجب آسیب به رفتارهای جوانان بر اساس سبک زندگی اسلامی شده است ؟

 

 

 

  • گروه خبری :
  • کد خبر : 5458
کلمات کلیدی

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید